MSO5000HD Series
MSO5000HD Series
350 MHz~1 GHz
BANDWIDTH
4
ANALOG CHANNELS
5 GSa/s
REAL-TIME SAMPLE RATE
500 Mpts
MAX. MEMORY DEPTH
1.500,000 wfms/s
WAVEFORM CAPTURE RATE
16
DIGITAL CHANNELS
FEATURES
MODEL
MANUAL
OPTIONS&ACCESSORIES
SOFTWARE&FIRMWARE
VIDEO
FAQS
Enhanced resolution of 16-bit
Enhanced resolution of 16-bit
Versatile Testing Equipment
-Oscilloscopes
-Logic Analyzer
-Function/Arbitrary Waveform Generator
-Spectrum Analyzer
-Protocol Analyzer
_Timing Analyzer
-Power Analyzer
-Bode plot Analyzer
-High Precision Frequency Counter
-Digital Voltmeter
Versatile Testing Equipment
Ultra Phosphor 3.0
Ultra Phosphor 3.0
56 Types: Measurement, Statistics, Trend Graphs
Protocol decoding and triggering
Supports 15 types of mainstream protocols, including
-Embedded: UART, I2C, SPI ,I3C
-Automobile: CAN, CAN-FD, CAN-XL,LIN, FlexRay, SENT
-Audio: I2S (Audio-I2S, Audio-LJ, Audio-RJ)
-Aerospace:MIL STD 1553、ARINC 429
-Wireless communication:Manchester
-Sensor:1-WIRE
Timing analysis
Timing analysis
Spectrum Analyzer
-Standard enhanced FFT with up to 4 Mpts
for 4-channel signal analysis
-Frequency range: 0 to 2.5 GHz
-Waterfall curve
-4 traces and 4 detections
-Mark type: Auto, manual, and threshold
-Marker point list
Power Analysis
Input Analysis
-Power Quality
-Harmonic Analysis
-Inrush Current
Switching Analysis
-Switching Loss
-Safe Operating Area (SOA)
-Slew Rate
-Steady-State On-Resistance
Output Analysis
-Ripple Analysis
-Modulation Analysis
-Power Efficiency
Power Analysis
FIR filter
The bandwidth is continuously adjustable, effectively filtering out noise and interference within the 50 Hz to 500 MHz range.